Przeżycia gastronomiczne

Przeżycia gastronomiczne
Przeżycia gastronomiczne

Na Węgrzech zachwycamy się pięknymi widokami, doceniamy dzieła sztuki, ale to próbowanie nowych rzeczy i gastronomia danego kraju zachęca nas do kolejnego przyjazdu do krajów bratanków.

Papryka, cebula, różne gatunki mięs, np. z mangalicy, oraz ryby i wina to najczęściej wykorzystywane składniki w węgierskich kuchniach. Można z nich przygotować wiele wspaniałych dań, które na codzień są dostępne w wielu lokalnych restauracjach, barach, ale nie na te rzeczy chciałabym Panstwa dzisiaj zaprosic.

Pierwszym miejscem, do którego udamy się, będzie Hala Targowa, czyli Vasarcsarnok, najpopularniejszy i największy rynek Budapesztu, na którym dostaniemy świeże warzywa, mięsa, ryby oraz przyprawy. Ponadto, znajduje się tutaj kilka punktów gastronomicznych, w których można  spróbować np. kiełbas z mangalicy, czyli węgierskiej świni, zupy rybnej Halászlé czy lecza. Na hali można zakupić te wszystkie pamiątki, które widzieliśmy na terenie całego Budapesztu.

Hala Targowa to miejsce, na terenie którego weżmiemy udział w degustacji węgierskich wędlin, oczywiście z możliwością zakupu tych produktów na miejscu.

Po hali udamy się do Muzeum Unicum (Unicum to węgierski likier ziołowy o długiej historii). Według przekazów historycznych pierwszą degustację Unicum przeprowadził cesarz Józef II Habsburg. Likier przyrządził dla niego nadworny medyk Zwack w roku 1790. Unicum było pierwotnie alkoholem o działaniu medycznym, stosowanym na problemy trawienne.

Na deser udamy się do polecanej we wszystkich przewodnikach cukierni Gerbeaud. Działa ona od 1858 roku, to chyba o czymś świadczy. Klasyczne ciasta, w tym „podstawowy”- czekoladowy torcik o tej samej nazwie. Atmosfera pałacowa, z kryształowymi żyrandolami i marmurowymi stoliczkami. Dziś to przede wszystkim atrakcja turystyczna, ale trzeba przyznać, że cukiernia ta to wspaniałe miejsce!

Oczywiscie podczas spaceru opowiadać będę o pięknym Budapeszcie, stolicy papryki, Tokaju, Unicum i ciastka „zserbo”.

INFORMACJE DOTYCZĄCE PROGRAMU

6 godzin
Autobus, Auto
130 EUR
1, 2
3/5

“Pierwszy raz spotkałyśmy się z Małgosią w 2012 roku, podczas zwiedzania Budapesztu. Od tamtej pory nie wyobrażam sobie zwiedzania tego miasta oraz kraju z nikim innym. Cudowna kobieta, posiadająca nie tylko ogromną wiedzę, ale i również serce, którymi to z wielką radością obdarowuje swoich Turystów. Zwiedzanie z Małgosią to ogromna przyjemność, która pozostaje w naszej pamięci na lata. Nawet przez myśl mi nie przechodzi, abym mogła współpracować z kimkolwiek innym. Do zobaczenia wkrótce!”

– Dorotka

Złóż wniosek o program!

CZYM SIĘ INTERESUJESZ?

Informacja

Lacus sed viverra tellus in hac habitasse platea dictumst. Tortor vitae purus faucibus ornare suspendisse. Vulputate enim nulla aliquet porttitor lacus luctus. Enim sit amet venenatis urna cursus eget nunc lerisque.

Proszę wprowadzić następujące informacje!