Zamek Budański

Zamek Budański

Pierwszą oficjalną siedzibę królewską na Wzgórzu Zamkowym wzniesiono z rozkazu króla Béli IV pomiędzy 1247 a 1265 r. Do czasów współczesnych nie zachował się żaden ślad dworskiej rezydencji, dlatego ani historykom ani archeologom nie udało się jak dotąd zlokalizować jego położenia lub choć w przybliżeniu określić, czy konstrukcja zajmowała południowy, czy raczej północny kraniec wzniesienia

Większy i o wiele poważniejszy zamek powstał dopiero w wieku XIV, gdy Buda przekształciła się w najważniejszy w kraju ośrodek polityczno-kulturalny, wyprzedzając w tym względzie Visegrád i Esztergom. Co prawda król Karol Robert większość czasu starał się spędzać w swej dawnej siedzibie nad Zakolem Dunaju, jednak już jego syn, Ludwik Wielki, rozpoczął rozbudowę fortyfikacji budańskich, wzniesionych niedługo po ataku mongolskim w XIII wieku.
Dziś cały kompleks zabudowań królewskich, podobnie jak całe Wzgórze Zamkowe, znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. We wschodnim skrzydle pałacu mieści się Galeria Narodowa, w południowym - Muzeum Historii Budapesztu, w zachodnim - Biblioteka Narodowa im. Széchényi, a w najbardziej wysuniętym na północ - Muzeum Historii Współczesnej.

Zamek BudańskiZamek BudańskiZamek Budański