Atrakcje w budapeszcie
Parlament
Budynek parlamentu w Budapeszcie – jeden z symboli stolicy Węgier i całego kraju. Położony nad Dunajem, w dzielnicy Pest, jest jednym z najbardziej znanych gmachów państwowych w Europie i zarazem jednym z najstarszych. Jeżeli chodzi o jego rozmiary zajmuje w randze światowej czwarte miejsce. Zmieściłoby się w nim ok. pięćdziesiąt 5-cio piętrowych bloków. W Parlamencie, w sali pod kopułą przechowywana jest ponad 1000 letnia korona królewska oraz pozostałe insygnia królewskie.
Baszta Rybacka
Baszta Rybacka to jeden z najbardziej znanych i charakterystycznych zabytków budapesztańskich. Znajduje się w I. dzielnicy w okolicach zamku budańskiego. Zbudowany w stylu neoromańskim w latach 1895-1902 wg planów Frigyes-a Schulka w miejsce dawnych murów zamkowych. Swą nazwę zawdzięcza średniowiecznemu cechowi rybaków, który bronił tej części murów. Z wież i tarasów Baszty Rybackiej rozciąga się widok na Dunaj, Wyspę Małgorzaty, stronę peszteńską oraz Górę Gellerta.
Plac Bohaterów
Zwieńczeniem ulicyi Andrássy jest Plac Bohaterów, jeden z największych i najpiękniejszych placów w Budapeszcie. W jego centrum stoi Pomnik Tysiąclecia, innymi słowy Pomnik Bohaterów, będący symbolem państwowości węgierskiej, oraz umieszczony tu w latach 20-tych XX wieku Grób Nieznanego Żołnierza. Budowę Placu rozpoczęto w 1894 r. dla uczczenia tysięcznej rocznicy założenia państwa węgierskiego. Autorem projektu był Albert Schickedanz, a wykonawcą – rzeźbiarz György Zala. Na środku placu, na wprost alei Andrássy, wznosi się 36-metrowa kolumna, na szczycie której widzimy archanioła Gabriela. W prawej ręce trzyma on podwójny krzyż, w lewej zaś unosi świętą Koronę Węgierską. Na cokole kolumny stoją posągi jeźdźców, które przedstawiają nam przywódcę plemion Madziarów – księcia Árpáda, oraz jego sześciu wodzów, którzy przywiedli węgierskie plemiona na tereny dzisiejszej Niecki Podkarpackiej.
Zamek Vajdahunyad
Jest to budowla znajdująca się w Parku Miejskim. W roku 1896 z okazji 1000-lecia Węgier w Budapeszcie odbyła się wielka Wystawa Milenijna. Wzniesiono wówczas 108 budynków z nietrwałych materiałów (głównie kartonu), które były kopiami obiektów z terenu Wielkich Węgier i miały reprezentować różne style spotykane w narodowej architekturze węgierskiej. Trzy z nich, które najbardziej spodobały się publiczności, zostały następnie ponownie wybudowane z trwałych materiałów. Tak więc powstały kopie i podobizny kaplicy z miejscowości Jak, zamku z terenów dzisiejszej Rumunii, z miasta Vajdahunyad i miniatura skrzydła zamku ze wschodnich Węgier, z miasta Sárospatak.
Zamek Budański
Pierwszą oficjalną siedzibę królewską na Wzgórzu Zamkowym wzniesiono z rozkazu króla Béli IV pomiędzy 1247 a 1265 r. Do czasów współczesnych nie zachował się żaden ślad dworskiej rezydencji, dlatego ani historykom ani archeologom nie udało się jak dotąd zlokalizować jego położenia lub choć w przybliżeniu określić, czy konstrukcja zajmowała południowy, czy raczej północny kraniec wzniesienia
Większy i o wiele poważniejszy zamek powstał dopiero w wieku XIV, gdy Buda przekształciła się w najważniejszy w kraju ośrodek polityczno-kulturalny, wyprzedzając w tym względzie Visegrád i Esztergom. Co prawda król Karol Robert większość czasu starał się spędzać w swej dawnej siedzibie nad Zakolem Dunaju, jednak już jego syn, Ludwik Wielki, rozpoczął rozbudowę fortyfikacji budańskich, wzniesionych niedługo po ataku mongolskim w XIII wieku.
Dziś cały kompleks zabudowań królewskich, podobnie jak całe Wzgórze Zamkowe, znajduje się na liście Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. We wschodnim skrzydle pałacu mieści się Galeria Narodowa, w południowym – Muzeum Historii Budapesztu, w zachodnim – Biblioteka Narodowa im. Széchényi, a w najbardziej wysuniętym na północ – Muzeum Historii Współczesnej.
Oceanarium-Tropicarium
Ostatnie 13 lat dowiodło, że Tropicarium w Budapeszcie, jedno z największych akwariów morskich w Europie Środkowej, stało się obowiązkową atrakcją stolicy.
Pomysł Tropicarium wywodzi się od węgierskiego biznesmena mieszkającego w Szwecji, Károla Farkasdi. Dzięki jego wytrwałej i żmudnej pracy otworzyć można było w roku 2000 budapesztańskie Tropicarium i Oceanarium. Prezentuje ono faunę słodko- i słonowodną, w tym faunę Węgier. Setki gatunków ryb, pająków i zwierząt można podziwiać w 8 salach, można tam głaskać płaszczki, czy przeżyć tropikalną burzę.
Łaźnie i kapieliska w Budapeszcie
Budapeszt jest jedyną europejską stolicą będącą jednocześnie ogromnym uzdrowiskiem termalnym. Posiada oficjalny status ośrodka leczniczego, nadany mu przez Międzynarodowy Kongres Uzdrowisk w 1934r. Miasto położone jest na terenie, który przed tysiącami lat wykazywał wysoką aktywność wulkaniczną, której to dzisiejszą pozostałością są liczne gorące źródła. Codziennie na powierzchnię ziemi pod wysokim ciśnieniem wydostaje się blisko 70 mln litrów wody, o różnym składzie chemicznym (od siarkowego do radioczynnego) i temperaturze (od 24 do 77C). Każde z tych źródeł posiada określone właściwości lecznicze i może być wykorzystywane w terapii niektórych chorób i urazów.
Kościół Macieja
Kościół Macieja, zwany również Budzińską Świątynią Koronacyjną usytuowany jest praktycznie w samym centrum Wzgórza Zamkowego, przy placu Świętej Trójcy, a jego strzelista, neogotycka wieża czyni go jednym z najlepiej rozpoznawalnych zabytków Budapesztu. Choć jego popularna nazwa odwołuje się do imienia Macieja Korwina, władcy szczególnie zasłużonego dla rozbudowy całego wzgórza zamkowego w XV wieku, w rzeczywistości świątynia poświęcona jest Najświętszej Marii Pannie – patronce Węgier.
Bazylika
Bazylika Świętego Stefana usytuowana jest w sercu miasta, w sąsiedztwie placu Erzsébet, przy ulicy Bajcsy-Zsilinszky, w pobliżu Dunaju i położonego przy placu Kossutha gmachu Parlamentu. Ten, projektowany przez Józefa Hilda, budynek jest jednyą z najbardziej okazałych budowli wśród kościelnych i turystycznych osobliwości Węgier. Budowa gmachu Bazyliki, rozpoczęta w roku 1851, trwała przez dziesiątki lat. Zakończenie jej nastąpiło w 1904 roku. Przechowuje się tu jako relikwię Świętą Prawicę pierwszego chrześcijańskiego króla Węgier, świętego Stefana. Na szczycie 96-metrowej kopuły Bazyliki utworzono wieżę widokową, z której roztacza się piękny widok na stolicę. Budynek o długości blisko 90 metrów i szerokości 55 metrów zdolny jest pomieścić osiem tysięcy osób.
Groty w Budapeszcie
Budapeszteńskie jaskinie są pozostałością po dawnej aktywności wulkanicznej terenu, na którym położona jest stolica Węgier oraz efektem zachodzących przez setki tysięcy lat zjawisk krasowych, gdy woda deszczowa wsiąkająca w podłoże wypłukiwała mniej odporne na jej działanie warstwy skalne. Do najbardziej znanych naturalnych grot na obszarze Budapesztu należą: jaskinia w Górze Gellérta, labirynt pod Wzgórzem Zamkowym, jaskinia Pál-völgyi i Szemlő-hegy. Wszystkie z nich udostępnione są zwiedzającym.
Wyspa Św. Małgorzaty
Budapesztańczycy mówią, że “miłość zaczyna się i kończy na Wyspie św.Małgorzaty” a to dlatego, iż te piękne zielone tereny były ulubionym miejscem zakochanych par od XIX w., chociaż przed 1945 r. wysokie opłaty za wstęp na wyspę zniechęcały uboższych do odwiedzania jej. Dzisiaj jest to jeden z najbardziej popularnych obszarów rekreacyjnych w mieście.
Tutejsze ciepłe źródła zasilają odkryte baseny i eleganckie hotele zdrojowe. Dostać się tutaj można najłatwiej autobusem, który przejeżdża przez całą wyspę.
Góra Gellérta
Wznosi się na wysokość 235 m npm., po południowej stronie wzgórza zamkowego, praktycznie w samym centrum miasta. Swoją nazwę zawdzięcza biskupowi Gellertowi, który z nakazu pierwszego króla Węgier, Stefana, ochrzcił plemiona Madziarów. Po śmierci swego królewskiego protektora zostałon schwytany przez pogan i z zemsty zamknięty w drewnianej beczce, którą następnie zrzucono do Dunaju. Dziś nad miejscem śmierci biskupa, tuż nad wodospadem, wznosi się jego pomnik.