Malowane domy Budapesztu

W ostatnich latach bardzo modne stało się w Budapeszcie malowanie na kolorowo frontów budynków i kamienic. Wiemy jednak, że ten trend nie jest wynalazkiem naszych czasów, mówić możemy raczej o powracających falach mody, przecież pierwszy budynek z kolorowym frontem zdobi ulice miasta już od 500 lat. Zebrane poniżej 9 budynków stolicy przedstawione zostały w układzie chronologicznym, każdy z nich przywraca nam odrobinę historii budapesztańskiej architektury.

Najstarszy, z 1520 roku stoi przy ul. Tárnok 14.

Jest to budynek stojący na Wzgórzu Zamkowym, jedyna kamienica, przy rekonstrukcji której nie tylko strukturę budynku można było odrestaurować, ale także i wspaniale zachowane na zewnętrznych ścianach freski.

Najbardziej klasyczne freski znaleźć można na budynku stojącym przy ul. Andrássy 71, pochodzą one z roku 1877, namalowane zostały przez Rauscher Alajosa i Székely Bertalana

Budynek ten należy do najpiękniejszych neorenesansowych budynków Budapesztu.

Najbardziej klasyczne freski znaleźć można na budynku stojącym przy ul. Andrássy 71, pochodzą one z roku 1877, namalowane zostały przez Rauscher Alajosa i Székely Bertalana

Budynek ten należy do najpiękniejszych neorenesansowych budynków Budapesztu.

Najbardziej atrakcyjnym z punktu widzenia turystycznego jest budynek przy ul. Wesselényi 55, freski na nim pochodzą z roku 1893

Został on wspaniale odnowiony w roku 2008.

Okryty tajemnicą malowany budynek przy ul. Lendvay 24, pochodzi z roku 1895

Jeden z najpiękniej zdobionych neorenesansowymi wzorami budynek stolicy, na razie tylko część jego fresków jest widoczna. Budynek czeka na przywrócenie mu dawnej świetności i na odkrycie tajemnicy, czyje to dzieła zdobją zewnętrzne ściany dzisiejszego przedszkola.

Najbardziej ludowy budynek to kamienica przy ul. Mészöly 4.

Zbudowano go i przystrono „na ludowo” ok. roku 1910.

Ściany budynku ozdobiono techniką sgraffito. Polegała ona na tym, że na zdobioną powierzchnię nakładano warstwy tynku w różnych kolorach i po wyschnięciu materiału „wydrapywano” wzory wchodząc głębiej, lub płycej w powierzchnię, stąd powstawały plastycznie przestrzenne wzory, których kolorystykę odkryś można dziś już tylko w niewielu miejscach.

Budynek przy ul. Szabolcska Mihály i Eszék, na ścianach sgraffito przedstawiające Hunów, rok 1930

Stoi tam zespół budynków, jedyny na Wegrzech, którego ściany ozdobione są freskami.

Największe w Budapeszcie graffiti przy ul. Egressy 3/A-D

Wykonane w 1963 roku.

Absolutne retro przy ul. Váli z 2012 roku

Te nowoczesne freski podobno dlatego powstaly na ścianie tej kamienicy, aby zwrócić większą uwage na stojący na placu pomnik czarnego chłopca.