Budapesztański tramwaj “2” na liście najpiękniejszych na świecie tras tramwajowych

Wygląda na to, że nie tylko my kochamy Budapeszt. Czasopismo National Geographic wybrało 10 najpiękniejszych tras tramwajowych na świecie, na liście tej budapesztańska „dwójka” stoi na siódmym miejscu. Węgierska trasa wyprzedziła trasę z Lisbony, Berlina i Amsterdamu stając się najpiękniejszą trasą Europy.

Budapesztańska „dwójka” jeździ na trasie między Jászai Mari tér i Közvágóhíd, nadbrzeżem Pesztu, drogą równoległą do Dunaju. Włączono go do ruchu niedługo po zakończeniu drugiej wojny światowej na trasie między Placem Dimitrova (dzisiaj Plac Fővám) i Placem Jászai Mari. W rok później końcowym południowym przystankiem był Plac Boráros, jesienią 1973 roku ustalono już stałą trasę „dwójki”, z którą równolegle ruszył tramwaj 2A.

Osobno należy się pochwała dla tej turystycznej atrakcji, ponieważ trasa jej wyprzedzila trasę w Amsterdamie, która jest także bardzo piękna, ale jej urok nie wystarczył, aby pokonać piękno budapesztańskiego Parlamentu czy Budańskiego Wzgórza.

Na liście stworzonej przez National Geographic na pierwszych 6 miejscach stoją północno-amerykańskie i azjatyckie miasta, na listę Top 10 dostało się zaledwie cztery miasta europejskie. Pierwsze miejsce zajmuje trasa tramwaju 501 w Toronto, który kursuje na trasie od Lakeshore Boulevard aż do Beach Districtig, na następnych miejscach stoją trasy z Seattle, New Orleans, San Fransisco és Hong Kongu, szóste miejsce, wyprzedzając Budapeszt zajmuje trasa tramwajowa w Melbourn. Ostatnie miejsca należą do Berlina, Amszterdamu i Lisbony.