Balaton i okolice

Balaton i okolice
Balaton i okolice

Balaton – największe słodkie jezioro Europy, nie bez powodu określane bywa węgierskim morzem, gdyż oprócz plaż i gwarnych kurortów ma swoją flotę i porty, a północno-zachodnie wiatry nierzadko burzą jego taflę, tworząc dwumetrowe fale. Balaton ma 77 km długości, 12 km szerokości między najbardziej oddalonymi brzegami i 1,5 km w najwęższym miejscu. Długość linii brzegowej wynosi 230 km, a średnia głębokość – 3,6 m (z racji takiej głębokości woda szybko się nagrzewa, osiągając latem ok. 27°C).
Nie brak tu ciekawych zabytków i miejsc godnych zobaczenia, jak m.in. XIX-wieczny kurort nad Balatonem – Balatonfüred, półwysep Tihany z tysiącletnim opactwem, wioska winiarska Badacsony u stóp wygasłego wulkanu, pałac Festeticsów i starówka Keszthely, termalne jezioro w Heviz, wulkaniczna kraina basenu Tapolca oraz winiarnie w Csopak i Szigliget. Obecnie „letnią stolicą” Balatonu jest Siofok.

Wycieczka nad Balaton, po drodze zwiedzanie miast – Székesfehérvár, Balatonfüred, Tihany.

Székesfehérvár jest jednym z najstarszych miast Węgier, które położone na jednym ze wzgórz, zbudowane na naturalnym skrzyżowaniu dróg środkowej części kraju. Książę Géza w 972 roku w tym miejscu stworzył królewską siedzibę, tu został zbudowany przez Węgrów pierwszy murowany kościół w 997 roku, który również służył jako miejsce wiecznego spoczynku królów. W herbie miasta widać otwarte bramy, które nadal otwarte są dla wszystkich odwiedzających.

Nazwa półwyspu i znajdującej się tam wioski Tihany pochodzi od słowiańskiego słowa „cisza” i rzeczywiście ma ona sens. Póéwysep wcina się głęboko w Balaton od północy, wystając ponad jego taflę na 300 metrów.

Na półwyspie Tihany znajduje się najstarsze romańskie opactwo Benedyktynów z XI wieku. Przebudowane zostało ono w okresie barokowym, pochowany został tam ok. 1060 roku król Andrzej I. Jest to więc jedyny oryginalny królewski grobowiec na Węgrzech.

Wokół opactwa powstała bajkowo piękna wioska, perełka Balatonu, także nosząca nazwę Tihany. Folklor, archtektura wsi, lawenda, Muzeum Lalek, papryka, gliniane dzbanki, wszystko urzeka nas swym pięknem.

Balatonfüred

Uzdrowisko – tradycyjne centrum leczenia chorób serca.

W pierwszym, największym kurorcie na północnym brzegu odczuwa się atmosferę XIX wieku.

INFORMACJE DOTYCZĄCE PROGRAMU

9 godzin
Autobus, Auto
270 EUR
1, 2, 3
3/5

“Pierwszy raz spotkałyśmy się z Małgosią w 2012 roku, podczas zwiedzania Budapesztu. Od tamtej pory nie wyobrażam sobie zwiedzania tego miasta oraz kraju z nikim innym. Cudowna kobieta, posiadająca nie tylko ogromną wiedzę, ale i również serce, którymi to z wielką radością obdarowuje swoich Turystów. Zwiedzanie z Małgosią to ogromna przyjemność, która pozostaje w naszej pamięci na lata. Nawet przez myśl mi nie przechodzi, abym mogła współpracować z kimkolwiek innym. Do zobaczenia wkrótce!”

– Dorotka

Złóż wniosek o program!

CZYM SIĘ INTERESUJESZ?

Proszę wprowadzić następujące informacje!