Zakole Dunaju – Szentendre – Visegrád – Esztergom

Zakole Dunaju – Szentendre – Visegrád – Esztergom
Zakole Dunaju – Szentendre – Visegrád – Esztergom

Szentendre

Kilkanaście kilometrów za rogatkami Budapesztu, u stóp amfiteatralnych wzgórz wznoszących się nad leniwie płynącą rzeką leży Szentendre, prawdopodobnie najbardziej urokliwe miejscem na Zakolu Dunaju. Zawdzięcza to śródziemnomorskiemu charakterowi: wąskim uliczkom, krętym zaułkom, nieregularnym placykom oraz kolorowym domkom z gankami i przybudówkami. Ta kolebka artystów przyciąga turystów, którzy odwiedzają tam Muzeum Marcepana, Muzeum Bożego Narodzenia, galerie, wystawy jak i wspaniały, największy na Węgrzech skansen.

Visegrád

Wycieczka nad zakole Dunaju do Wyszegradu będzie z pewnością jedną z bardziej malowniczych wypraw, jakie moglibyśmy odbyć w okolicach Budapesztu. Prowadzi bowiem przez niezwykle piękne okolice wzgórz Wyszegradzkich, z których to rozpościerają się zapierające dech w piersiach widoki na królową europejskich rzek, snującą się leniwie środkiem szerokiej doliny.
Uroki zakola Dunaju, jak również strategicznie korzystne usytuowanie Wyszegradu docenili już starożytni Rzymianie, wznosząc na jego terenie twierdzę Ponte Navata. Zamieszkujące okolicę ludy słowiańskie nazywały ją w swoim języku “Vise Grad”, czyli Wysoki Zamek, która to nazwa zakorzeniła się i przetrwała do dziś. O dawnej potędze i znaczeniu Wyszegradu świadczą dziś fragmenty oryginalnych i zrekonstruowanych fortyfikacji, ponieważ osada sama w sobie jest naprawdę niewielka i trudno uwierzyć, że przez pewien okres była stolicą Węgier. Rząd nie szczędził funduszy na odbudowę zniszczonego pałacu królewskiego i cytadeli, co podziwiać można zwiedzając te dwa miejsca.

Esztergom

Esztergom jest jednym z najczęściej odwiedzanych przez polskich turystów miasteczek leżących w pobliżu Budapesztu. Znany jest pod nazwą Ostrzyhom i leży w przepięknym krajobrazowo Zakolu Dunaju. Oddalony od stolicy Węgier o zaledwie 50 km, kusi swą niezwykłą historią i zachęca do wizyty w największej pod względem wielkości na Węgrzech (i piątej na świecie) Bazylice oraz do oglądnięcia ruin zamku królewskiego z okresu panowania dynastii Árpádów.

 

INFORMACJE DOTYCZĄCE PROGRAMU

8 godzin
Autobus, Auto
240 EUR
1, 2, 3
3/5

“Pierwszy raz spotkałyśmy się z Małgosią w 2012 roku, podczas zwiedzania Budapesztu. Od tamtej pory nie wyobrażam sobie zwiedzania tego miasta oraz kraju z nikim innym. Cudowna kobieta, posiadająca nie tylko ogromną wiedzę, ale i również serce, którymi to z wielką radością obdarowuje swoich Turystów. Zwiedzanie z Małgosią to ogromna przyjemność, która pozostaje w naszej pamięci na lata. Nawet przez myśl mi nie przechodzi, abym mogła współpracować z kimkolwiek innym. Do zobaczenia wkrótce!”

– Dorotka

Złóż wniosek o program!

CZYM SIĘ INTERESUJESZ?

Proszę wprowadzić następujące informacje!